אפוסתרפיה

אפוסתרפיה הינה טיפול יעיל בכאבי ברכיים וגב באמצעות אביזרי עזר להליכה המסיטים את העומס מהמפרקים ומתרגלים את השרירים הסובבים אותם.

מה זה אפוסתרפיה?

אפוסתרפיה הנה טיפול רפואי שהוכח מחקרית כיעיל בכאבי ברכיים וגב בהפחתת כאבים וכמשפר תפקוד. הטיפול מתבצע באמצעות מערכת הליכה ייחודית, המסיטה את העומס מהמפרקים, ומתרגלת את השרירים הסובבים אותם.

ייחודיות הטיפול מתבטאת בכך שהוא מתבצע תוך כדי הפעילות השגרתית בבית, בעבודה, או תוך כדי הליכה בחוץ במטרה לאפשר חזרה לתפקוד מלא ועצמאית הטיפול בטוח, אינו תרופתי או ניתוחי.

למי מתאים הטיפול?

ברבים מהמצבים בהם מופיע כאב במפרקי הרגליים ו/או הגב, קיים עומס יתר במפרקים וליקוי בפעילות השרירים סביבם.

ליקוי זה נקרא בשפה המקצועית "פגיעה בשליטה העצבית- שרירית". ליקויים אלו גורמים לפגיעה בתבנית ההליכה שמתבטאת בצליעה, הליכה לא סימטרית, קצב הליכה איטי, אורך צעד קצר ובנשיאת משקל פחותה של כל רגל.

אפוסתרפיה יעילה במצבים בהם יש צורך בהפחתת העומסים ובשיקום השליטה העצבית-שרירית:

· כאבי ברכיים כתוצאה משחיקת סחוסים – אוסטיאוארתריטיס של הברך, נזק למיניסקוס, Patello-femoral pain syndrome, ועוד.

· קרע ברצועות הברך (ACL, PCL, MCL)

· כאבי גב תחתון לא ספציפיים וכאלו הנגרמים כתוצאה מבלט דיסק, פריצת דיסק ועוד.

· פגיעות קרסול הנגרמות כתוצאה מחוסר יציבות, נקעים חוזרים ושברי קרסול.

· דורבן (Plantar Fascitis)

· בעיות בירך הנגרמות כתוצאה משחיקת סחוסים, Trochanteric bursitis ועוד.

· שיקום לפני ואחרי ניתוח להחלפת מפרקי הברך או הירך.

· שיקום לאחר פגיעות ספורט.

כיצד מתבצע טיפול אפוסתרפיה?

הטיפול באפוסתרפיה מתבצע בעזרת מערכת הליכה מותאמת אישית.

מערכת ההליכה של אפוסתרפיה היא טכנולוגיה ייחודית לאפוס, פרי פיתוח של רופאים ישראלים מתחום האורטופדיה ורפואת הספורט. מערכת זו מורכבת משתי יחידות ביו-מכאניות קמורות המוצמדות לסוליית נעל ייעודית. המערכת מאפשרת לגוף להגיע למנח שונה, מותאם אישית, המאפשר חלוקת עומסים נכונה לאורך הגפה התחתונה (קרסול, ברך, ירך) והגב.

השינוי בחלוקת העומס מכוון כך שתהיה הפחתה של העומס מהאיזורים הפגועים, מה שייצור הקלה משמעותית בכאב. ביצוע של הליכה, קימה, תוך כדי עשיית פעולות יומיומיות למשך כשעה ביום במנח החדש עם המערכת, מאפשר לגוף "ללמוד" דפוסי תנועה נכונים וכל זאת ללא כאב וללא הקדשת זמן מיוחד לטיפול.

 

טיפול אפוסתרפיה נכלל בהנחיות הקליניות של ההסתדרות הרפואית בישראל, לטיפול באוסטיאוארטריטיס. מערכת אפוסתרפיה נושאת אישור אמ"ר של משרד הבריאות הישראלי, נושאת תו תקן CE אירופאי, ורשומה ברישומי משרד התרופות והמזון האמריקאי, ה FDA.

 

עם תחילת הטיפול, הגוף מתחיל ללמוד מחדש כיצד לשלוט בצורה מאוזנת בפעולות השרירים, המסייעות לו בתפקודי היומיום, וכך במקביל מתחיל הגוף לסגל לעצמו תבנית הליכה נכונה יותר ופחות כאובה. על מנת לעקוב מקרוב אחר שינויים חיוביים אלה, יהיה המטופל זכאי לשלוש בדיקות מעקב נוספות. בכל אחד מהמפגשים ייבדקו שוב מדדי ההליכה במעבדת ההליכה הממוחשבת, ימדדו הכאב והתפקוד של המטופל ותבוצע בדיקה קלינית על ידי הפיזיותרפיסט המטפל. בהתאם לתוצאות יכול הפיזיותרפיסט להחליט על שינוי בכוונון מערכת ההליכה ובתוכנית הטיפול, על מנת למקסם את הצלחת הטיפול.

עלות הטיפול למבוטחי כללית מושלם הינה 1,750 ש"ח כולל מע"מ.

 ניתן לזמן את השירות עד הבית בתוספת תשלום של 250 ש"ח

בדיקת ייעוץ והתאמה מקיפה מתבצעת במרכזי אפוסתרפיה בהרצליה, חיפה וירושלים, ע"י פיזיותרפיסט מומחה באפוסתרפיה. הבדיקה הראשונית הינה ללא התחייבות. אין צורך בהפניית רופא אך רצוי סיכום מידע רפואי רלוונטי מרופא מטפל.

ממתי אוכל לממש את השירות?

את השירות ניתן לממש באופן מיידי. הזכאות הינה למימוש אחד בכל תקופות החברות בתוכנית.

למידע נוסף על אפוסתרפיה


סרטון אודות אפוסתרפיה

סרטון אודות אפוסתרפיה


 

  1. Clinical Biomechanics, 2010 2. BMC Musculoskeletal Disorders, 2010
  2. SPINE 2009