טיפול רגשי בתנועה - הבעה ויצירה

טיפול בתנועה הבעה ויצירה, הוא כלי ישיר, חוויתי והתנסותי: דרך התנועה, ההבעה והיצירה המטפל מגיע אל הנפש הפנימית של הילד ומסייע לו להתגבר על קשיים שמעכבים אותו בתחומי החיים השונים. הטיפול נעשה בשקיפות מול ההורה.

מאת ד"ר טלי ספר חזקיה

תרפיסטית בתנועה – הבעה ויצירה

 

מהו טיפול בתנועה- הבעה ויצירה?

זהו תחום טיפולי רגשי המאפשר לילד להתמודד עם קשיים באופן חווייתי התנסותי בתנועה, הבעה ויצירה (משחק, ציור). המטפל בוחר את הכלים המתאימים, דרכם ניתן ליישם את מטרות הטיפול, בהתאם  לקשיים. לדוגמה, אם יש ילד שהקושי שלו מתבטא בשליטה, יש לאפשר לו משחקים שדרכם ניתן להחזיק בשליטה וגם לשחרר את השליטה. דרך משחקי התנועה בחדר הטיפולי, מתאפשרת לילד לגיטימציה לתחושת השליטה ויחד עם זאת מתאפשרות עוד אופציות התנהגותיות הנלמדות דרך משחקים שאפשר לתרגל גם בבית ובחצר- משחקים דוגמת "המלך אמר", משחק הפסלים, ריצה ועצירה. הבעה בתנועה היא סוג של טיפול שהגוף מספר את הסיפור, בתנועה מפעילים את הגוף ככלי משחרר וחוויתי באמצעות מגוון של משחקי תנועה. 

מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי רגיל לבין טיפול דרך משחק ותנועה טיפולית?

טיפול פסיכולוגי הוא טיפול המתמקד בשפה, בדיבור. המטופל מדבר עם המטפל, הפסיכולוג, ונוצר דיאלוג קוגניטיבי ורבלי, שלעיתים נמשך זמן רב. בטיפול בתנועה, הבעה ויצירה, הטיפול נעשה מתוך החוויה וההתנסות: הגוף, הציור, המשחק הם כולם כלים בהם הילד מביע את עצמו. בשני המקרים, המטרה של הטיפול היא לפרק מנגנון שמקשה על מגוון הרגשות, ההתנהגות של המטופל ולבנות מנגנון המאפשר צמיחה וחיזוק. לדוגמה- ילד שמביע את עצמו בזעם, במקרה כזה, המטפל עוזר לו להיפרד ממנגנון תגובה הבאה לביטוי בכעס וזעם ולמצוא דרך הבעה אחרת שתהיה נורמאטיבית וחיובית.

טיפול בתנועה הבעה ויצירה - הוא כלי ישיר, חוויתי והתנסותי: דרך התנועה ניתן להגיע לנפש הפנימית של הילד ולסייע לו להתגבר על קשיים שמעכבים אותו בתחומי החיים השונים. הטיפול נעשה בשקיפות מול ההורים.

האם ההורים מעורבים?

ההורים מעורבים ברמות משתנות אבל תמיד ישנה מעורבות. ישנם מקרים בהם ההורים מקבלים הדרכה במהלך הטיפול, במפגשים ללא הילד, בהם המטפל משקף את התהליך הטיפולי ונותן כלים העשויים לתמוך בטיפול. וישנה אפשרות גם לטיפול דיאדי, בו ההורה משתתף עם הילד בטיפול, ותוך כדי המפגש, מקבל כלים ישירים שאיתם הוא עשוי להשתמש בתקשורת שלו מול הילד.

את אופן המעורבות של ההורה, יגדירו המטפל וההורה במפגש ההיכרות מתוך הקושי של הילד שתואר על ידי ההורה. 

מדוע הטיפול הזה יותר מתאים לילדים ?

ילדים יתקשו לדבר לאורך טיפול שלם, דרך המשחק והתנועה הטיפולית, דרך הדמיון והיצירתיות, יותר קל להם לבטא את הרגשות והתחושות העולות ללא תיווך, כי אלו כלים שנמצאים אצלם בזמינות ובשימוש יומיומי.

איך הורה יודע שכדאי להפנות את הילד לטיפול?

טיפול רגשי מומלץ כאשר הילד מתקשה באיזשהו תחום או נושא בחייו. ישנם מגוון של נושאים- קושי בלבטא רגשות, היעדר גבולות, דימוי עצמי ירוד, קושי בהתנהגות נורמטיבית, התבטאויות כעס כדרך שגרה, קושי ליצור קשרים חברתיים. לא תמיד הקשיים הם גלויים- לדוגמה, ישנם ילדים רגועים נוחים ומרצים, אך במובן מסוים הם ביישנים שמדחיקים את עצמם ואת רצונותיהם בצד. אלו ילדים שנרצה לחזק דרך נקודות החוזקה שיש לגלות להם.

חשוב להבהיר להורים, שבעיות נוצרות מסיבות רבות - לפעמים מדובר באנרגיה מולדת לפעמים  חוסר ידע ומיומנות של הסביבה ולפעמים לא יודעים כיצד להתמודד עם התנהגויות מסוימות של הילד.  שהרי לא לומדים להיות הורה, החכמה היא לגלות רצון להתמודד עם הקשיים ולהיפרד מכל סוג של אשמה, להפנים שאין אשמים, זה תהליך ואת זה ההורים מפנימים בהדרכות שהם מקבלים.

כיצד מתנהל הטיפול?

הטיפול מתחיל בשיחה מקדימה עם ההורה שקוראים לה אינטק- בה מגדירים את הקושי ומנסחים יחד עם ההורה את מטרת הטיפול. בשיחת האינטק ישנה הסכמה עם ההורה ברמת המעורבות המתאימה לסוג הטיפול- אם מומלץ טיפול דיאדי או טיפול פרטני שמשלב הדרכת הורים אחת למספר פגישות.

מה משך הטיפול ?

כל מקרה לגופו אי אפשר להגיד אם הטיפול יימשך, זה תלוי בגורמים רבים, שישוקפו להורים בהדרכות וכן בשיתוף הפעולה בתהליך הטיפול.

מה העלות ללקוחות כללית מושלם ופלטינום?

לקוחות כללית מושלם זכאים ל- 30 טיפולים בשנה קלנדרית ולא יותר מ- 100 טיפולים בכל תקופות החברות בתכנית, בהשתתפות עצמית של 45 שקלים. לקוחות כללית מושלם פלטינום זכאים ל-25 טיפולים נוספים בכל שנה קלנדרית בהשתתפות עצמית של 45 שקלים.

הצטרפו און ליין לכללית מושלם/ פלטינום הצטרפו און ליין לכללית מושלם/ פלטינום