אבא או קרייריסט – איך מוצאים את האיזון הנכון?

בעבר גברים נדרשו בעיקר לפרנס את המשפחה, אך כיום אבות רבים רוצים להיות מעורבים בהיבטים אחרים ולא פחות חשובים בחיי הילדים.

מה יכול להיות חשוב יותר מבריאות והקניית אורח חיים בריא לדור הצעיר? איך שומרים על האיזון הקדוש – אבהות-עבודה? 
4 כללים פשוטים שיעזרו לכם ולילדים שלכם. 

ד"ר ליאורה אפשטיין, פסיכולוגית ופסיכיאטרית מומחית בילדים ונוער

בעבר הדילמה איך לשלב בין הורות לקריירה משמעותית הטרידה בעיקר אימהות, אך כיום יש אבות רבים מעורבים לא פחות מאימהות, וגם הם צריכים למצוא את הדרך לאיזון נכון שיאפשר להם להיות נוכחים בחיי הילדים כדמות משמעותית, אך להתפתח גם מקצועית.

השנתיים הראשונות לחיי הילדים הן המשמעותיות ביותר ביצירת הקשר בין האב לילדיו. תקופת הינקות או הגיל הרך היא תקופה קריטית שלא תוכל לחזור משום שבתקופה הזאת התינוק לומד להכיר מיהן הדמויות המשמעותיות בחייו ומפתח את הקשרים איתן בהתאם. הצורה שבה מאכילים, מחתלים או משחקים עם העוללים יכולה לייצר תקשורת ולבנות יסודות שישמשו את התינוק עמוק לתוך חייו הבוגרים ואפילו עד מותו.
הזכירו לעצמכם כי לרוב המוחלט של האנשים יש יותר סיכוי לקבל צ'אנס חוזר בעבודה לעומת סיכוי קלוש עד לא קיים לבניית הקשר עם הילדים בתקופה שבה הוא הכי זקוק לכם. אין בכתבה זאת כדי לומר לכם להתפטר מהעבודה ולהישאר בבית. ברור שילד שנוסף למשפחה הוא גם תוספת של הוצאות לתא המשפחתי בכל חודש, מה בכל זאת עושים? הסוד כאמור הוא בשמירה על איזון.

father and daughter.jpg
מה מרוויחים ילדים עם אבא נוכח ומה מפסידים ילדים שלא רואים את אבא שלהם?
התשובה פה היא זהה. לילדים יש אנטנות רגישות מאוד שקולטות היטב למי אכפת ולמי לא אכפת. ילדים שלא רואים את אבא מפסידים במידה מסוימת את העתיד שלהם – הם מפתחים חרדות, לא פנויים ללימודים מספיק או לחברים, קשה להם ליצור קשרים חברתיים, הם פחות אמפתיים לאחרים. הם יכולים לפתח בעיות התנהגות כי הם לא מצליחים לבטא את החוסר הפנימי במילים, או דיכאון ומופנמות מהצד השני. כמעט תמיד אפשר לתקן את המצב, אבל דעו שככל שהפער יגדל יהיה לכם קשה יותר.  

אני עובד במשרה תובענית מאוד – על מה אסור לי בשום אופן לוותר בתור אבא?
במצב כזה יש להתמקד באיכות של הקשר – איכות הקשר חשובה גם לילדים וגם לאבא. פנו לעצמכם כמה שעות ביום או בסוף השבוע, שימו את הנייד או את המסכים רגע בצד והשקיעו בזמן איכות עם הקטנים, זמן איכות עם הילדים יכול להיות גם טיול קטן בחוץ, פיקניק או רכיבה באופניים וגם משחקי קופסה בבית יכולים להיות פתרון מצוין. חשוב לייצר גם זמן אחד על אחד עם הילדוגם זמן משפחתי (ארוחה משפחתית היא רעיון טוב). הילד צריך לדעת ולהרגיש כי האבא הוא משמעותי בשבילו. 
אם העבודה שלכם כוללת נסיעות רבות לחו"ל הקפידו להיות בקשר גם מחו"ל ולהתעניין – פשוט תשאלו שאלות, קיימו שיחות וידאו והראו שאתם עושים את המאמץ, זה ישתלם בטווח הארוך. 

סבא וסבתא איתם רוב היום – זה לא מספיק?
סבא וסבתא זה נפלא, אבל הם לא יכולים למלא את התפקיד של האבא בחייו של הילד או הילדה, שני ההורים חשובים לחיים של הילד, וייתכן שבגלל החוסר הזה הילד יגדל עם תחושה של נטישה כי הבין שאביו "נטש" אותו. זה יכול להגיע עד למצב של חרדת נטישה של ממש וחוסר ביטחון מובנה. 

החלטתם "לפצות" את הילד על הזמן האבוד? 
הורים רבים אוהבים לפנק את הילדים עם מתנה, אך נסו לחזור רגע לילדות שלכם – האם אתם זוכרים כזאת מתנה שהשאירה בכם חותם הקשור בהורים, או שאולי אתם זוכרים יותר נסיעה משפחתית לנופש בארץ או בחו"ל? ככלל, נסו להשקיע בחוויות ופחות ברכוש. קניות לא יפצו על חוסר הנוכחות, הורה חייב להיות נוכח בחיי הילד, גם אם לא תמיד פיזית. 

עצות שימושיות – מה כדאי לעשות? 
לרכז את המאמץ בבניית הקשר הראשוני בגיל הרך – זה ישפיע על הילד וגם עליכם וייתן את המוטיבציה פנימית להמשיך את הקשר גם אחר כך.
קבעו יום בשבוע (לפחות) שבו אתם מוציאים את אותו או אותה מהגן או בית הספר – והיום הזה הוא בשבילכם.
השקיעו בחוויות משותפות, הן ייצרבו בזיכרון של הילד יותר ממתנה כזו או אחרת.
הציבו גבול בפני עצמכם ובפני המעסיק על כניסת העבודה גם לשעות הבית שלכם.
נסו להיות נוכחים כשאתם נוכחים (למשל לשים את הטלפון בצד לכמה דקות).
אנשים מוכנים לשלם כסף טוב ל-50 דקות עם פסיכולוג, תנו לילדים את זמן האיכות הזה בחינם ותחסכו להם ולכם...