הידרותרפיה - טיפול במים ושחיה טיפולית

הידרותרפיה, או טיפול במים, מיועדת לטיפול בבעיות גב וליווי תהליכי שיקום, אך גם לטיפול בהיפר-אקטיביות והפרעות קשב כאשר מדובר בילדים. כללית מושלם מעניקה לילדים בגילאי 3-17 30 טיפולים בשנה, ועד 100 טיפולים בכל תקופת החברות בתכנית, בהשתתפות עצמית נמוכה.

בקיצור

1. למי מתאים טיפול הידרותרפיה? טיפולי הידרותרפיה מתאימים למגוון רחב של תחומים, ביניהם הפרעות קשב והיפראקטיביות אצל ילדים, ובעיות גב ושיקום אצל מבוגרים

2. טפול הידרותרפיה הוא לא רק יעיל ומחזק את הגוף והנפש, הוא גם ממש כיף! אצל ילדים במיוחד, אלמנט ההנאה הוא גורם חשוב בטיפול כולו

3. אז מה מגיע לכם? לקוחות כללית מושלם בגילאי 3-17 זכאים ל- 30 טיפולים בשנה, ועד 100 טיפולים בכל תקופת החברות בתכנית, בהשתתפות עצמית נמוכה

​​הידרותרפיה - הכל על טיפול במים

 הידרותרפיה היא שיטת טיפול שבמרכזה מים, כך שהטיפול מתרחש בדרך כלל בבריכה מחוממת שמספקת את התנאים הנדרשים. המים מסירים את מגבלות התנועה ומציירים סביבה חופשית, המאפשרת התקדמות במאמץ מופחת.

מדובר על תכנית טיפולית שתפקידה לשפר את תפקודה של מערכת הניורו- מוסקולרית- שלדית של האדם. הטיפול מתבצע על ידי מדריך מוסמך בתוך בריכה שהותאמה במיוחד לצרכי הטיפול. שיטת הטיפול מיועדת, בין היתר, לאנשים שחווים מגבלות פיזיות, מהן הם יכולים להשתחרר ללא כאב בסביבה הטיפולית, אשר משחררת גם מגבלות מנטליות ונפשיות במקביל. תכנית הטיפולים נקבעת באופן אישי ובהתאם לצרכים הפרטניים של כל מטופל.

מתי לבחור בהידרותרפיה כטיפול?

הידרותרפיה היא שיטת טיפול שמתאימה למגוון רחב של תחומים ביניהם נהוג לעשות את ההבחנה שבין טיפול בילדים לטיפול במבוגרים.

הטיפול בילדים יעיל במקרים של היפר-אקטיביות והפרעות קשב, תהליכי שיקום לאחר ניתוחים, תאונות או פציעות שונות, תסמונות שונות, פיגור התפתחותי, ותופעות נוספות.
אצל המבוגרים, הטיפול יעיל במקרים של בעיות גב, תמיכה בתהליכי שיקום, בעיות רגשיות (במסגרת טיפול פסיכולוגי למשל), נכויות שונות, תמיכה בטיפול במחלות שונות כמו סרטן, מחלות אוטואימיוניות ועוד.
גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים הטיפול יעיל במיוחד בתמיכה בתהליכי ירידה במשקל וטיפול בבעיות רגשיות שונות.

מהלך הטיפול בהידרותרפיה

הטיפול עצמו כמו גם המדריך, תפקידם לתמוך כשהמטרה המרכזית היא להגיע לעצמאות מלאה בתוך המים. התמיכה מספקת את הביטחון הנדרש, תוך שהיא מעניקה מרחב רחב מספיק להתמודדות עצמית. במהלך הטיפול עצמו, נעשה שימוש באמצעי עזר ואביזרים שונים שתפקידם בין היתר גם לעורר ולהפעיל בתוך המים.
לצד האביזרים השונים שבהם נעשה שימוש, בתוך המים יש גם כלים קבועים כמו ספסלים, מדרגות, חבלים וכיוצא בזה.
הבריכה הטיפולית מעניקה מרחב נעים ומכיל, בשונה מסביבות טיפוליות רבות אחרות, מה שמייצר מוטיבציה גבוהה הרבה יותר להגיע לטיפול. הנאה היא מאפיין די בולט של הטיפול. כשמדובר בילדים, אלמנט ההנאה מהווה גורם קריטי לנכונות לשתף פעולה, להצלחות הטיפול, סמיכות המפגשים, וכתוצאה ישירה מכך גם ההתקדמות באמצעותו.
גם למבוגרים אלמנט ההנאה מהווה פרמטר חשוב שמנעים את החוויה כולה, אך העבודה עם מבוגרים היא פרקטית יותר, והרבה פעמים ממוקדת בפעולות היום יום שאיתן צריך להתמודד המטופל באופן תדיר, במטרה לשפר את ביצועיו בהן ובכך להקל על חייו. חלק משמעותי מהטיפול מתרכז גם בהרפיה, מה שמסיע מאוד בהתמודדות עם הכאב שמלווה מטופלים רבים באופן קבוע.
לטיפול אספקט נוסף שמהווה תורם חשוב ליעילותו והוא הפעילות הקבוצתית שחשובה עוד יותר לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, ילדים ומבוגרים כאחד.
ברמה הפיזית והבסיסית ביותר, עצם הנוכחות בתוך מים חמימים משפרת את זרימת הדם, מעניקה גמישות רבה יותר, מרככת נוקשות של השרירים ומקלה על כאבים.
הידרותרפיה היא טיפול שניתן לבצע במקביל או בסיום של טיפולים שונים כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק או טיפולים רגשיים שונים, כאשר במקרים רבים היא יכולה לבוא גם במקום אלה.

 

משך זמן של טיפול הידרותרפי

כמו בכל טיפול גם אורך הטיפול של הידרותרפיה נקבע על בסיס צרכיו הפרטיים של המטופל וקצב ההתקדמות האישי שלו, כאשר במקרה של טיפול זה את השינוי מתחילים להרגיש כבר במפגש הראשון, ולו רק מעצם התחושה הטובה שמלווה אותו ונותרת גם לאחר שמסתיים.
אצל ילדים עם מגבלות מוטוריות שיפור ניכר ניתן לראות כבר לאחר חודש של טיפולים, כאשר לקבלת תוצאות לאורך זמן, מומלץ להתמיד בטיפול לתקופה בת 12-18 חודשים, כך ניתנת לילדים גם ההזדמנות לשפר את מיומנויות השחייה שלהם. הטיפול למבוגרים הוא קצת יותר ארוך בדרך כלל. את השינויים המשמעותיים ניתן לראות כבר לאחר שישה שבועות ואורך טיפול ממוצע עומד על 24 מפגשים.

מה מגיע לי מכללית מושלם

ילדים בגילאי 3-17 זכאים ל- 30 טיפולים בשנה, ועד 100 טיפולים בכל תקופת החברות בתכנית, בהשתתפות עצמית נמוכה, בגובה של 45 שקלים לטיפול. הטיפול יינתן על ידי הספקים שבהסדר עם "כללית מושלם". לשם קבלת הזכאות לטיפול, יש להציג את ההפניות הנדרשות. על מנת לקבל הנחיות מדויקות, יש לפנות אל נותני השירות. לקבלת מידע נוסף, רשימת ספקים ותנאי זכאות, לחץ כאן >>>
 
נכתב ע"י קרן ארגמן, הידרותרפיסטית בכירה, מדריכת שחייה, שחיית תינוקות ואירובי מים, "לגעת במים". לאתר "לגעת במים">>>