שחיה טיפולית- הכל על טיפול במים

שחיה טיפולית מתקיימת בבריכה ייעודית: מחוממת, ללא רעשים מרחצה ציבורית, עם תמיכה ואביזרי נגישות מתאימים והתנאים הנדרשים. המים מסירים את מגבלות התנועה ומייצרים סביבה חופשית, המאפשרת התקדמות במאמץ מופחת, וחווית עצמאות והצלחה.

שחיה טיפולית היא חלק מתוכנית טיפולית כללית המתקיימת בבריכה טיפולית, ומטבעה כוללת לימוד שחיה. הטיפולים מתקיימים בבריכה ייעודית: מחוממת, ללא רעשים מרחצה ציבורית, מאובזרת באביזרי נגישות ותמיכה. ייתרון הטיפול במים הוא בכך שהמים מסירים את מגבלות התנועה ומציירים סביבה חופשית, המאפשרת התקדמות במאמץ מופחת חווית עצמאות והצלחה.
מטרת הטיפולים היא לשפר את התפקוד של המערכת הניורו- מוסקולרית- שלדית של האדם. אך לא רק כטיפול פיזי לגוף, אלא גם כטיפול רגשי. הטיפול מתקיים באופן פרטני, עם מטפלים מוסמכים, בבריכה טיפולית שהותאמה במיוחד לצרכי הטיפול. הטיפולים מתאימים, בין היתר, לאנשים שחווים מגבלות פיזיות, מהן הם יכולים להשתחרר ולנוע ללא כאב בסביבת מים, אשר משחררת מגבלות מנטליות ונפשיות במקביל. התכנית הטיפולית מותאמת באופן אישי לצרכים הפרטניים של כל מטופל.

שחיה טיפולית מתאימה למגוון רחב של בעיות. באופן כללי, נהוג לעשות את ההבחנה בין טיפולים כחלק משיקום אורטופדי-נוירולוגי, לאחר פציעה/ ניתוח וכו', או כחלק מטיפולים בתחומי הרגשי –התפתחותי.
בטיפולים כחלק משיקום אורתופדי, אנו רואים יעילות רבה במקרים של תהליכי שיקום לאחר שברים ופציעות/ טראומה וניתוחים, וכתמיכה בטיפול במחלות שונות כמו סרטן, מחלות אוטואימוניות ועוד.
תחום הטיפולים על רקע ריגשי - התפתחותי משתרע על טווח רחב מאוד: החל מטיפול מקדם התפתחות בפעוטות עם עיכוב התפתחותי כתוצאה מפגות  ועד תסמונות כמו היפוטוניה, שיתוק מוחין ותסמונות שונות שבגינן הילדים נמצאים בממסגרת החינוך המיוחד. במקרים אלו, הדגש הוא להשגת אבני הדרך ההתפתחותיות ולעצמאות בפעילות היומיומית.
לילדים בחינוך הרגיל, שחיה טיפולית מסייעת בחיזוק חגורת כתפיים, מסורבלות, פיתוח מוטוריקה גסה ועדינה, טיפול בקושי בווויסות חושי, וגם כמובן היפר-אקטיביות, אימפולסיביות, הפרעות קשב וכיו"ב. כחלק מהטיפול הרגשי ניתן דגש גםעל  העלאת ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הבאה לידי ביטוי וחווית הצלחה. 
כמו כן,  ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי מתקדמים מאוד במים, הן בתחום המוטורי והן בפן התקשורתי –סביבתי – חברתי ומגיעים להישגים ולעצמאות במים.
 

הטיפול עצמו כמו גם המטפל, תפקידם לתמוך ולקדם את המטרה המרכזית, והיא בראשיתה להגיע לעצמאות מלאה בתוך המים, ומתוך כך גם עצמאות והצלחה מחוץ להם. התמיכה מספקת את הביטחון הנדרש, תוך הענקת מרחב רחב מספיק להתמודדות עצמית. במהלך הטיפול עצמו, נעשה שימוש באמצעי עזר ואביזרים שונים, שתפקידם בין היתר לדרג את רמת הקושי והאתגר בתרגילים בתוך המים. לצד האביזרים השונים שבהם נעשה שימוש ניתן למצוא בתוך המים כלים קבועים כמו ספסלים, מדרגות, חבלים וכיו"ב המשרתים את הטיפולים. הטיפול מתחיל עם תמיכה מלאה פיזית ומילולית, ועם התקדמות המטופל, התמיכה הפיזית יורדת עד למיצוייה ומילוי המשימה, ובהמשך, רק עם תמיכה מילולית בלבד, וכלה בעצמאות מלאה של המטופל בתחום עליו עובדים בטיפול עד להגעה ליכולת שחיה עצמאית ונכונה.
ברמה הפיזית, עצם הנוכחות בתוך מים חמימים משפרת את זרימת הדם, מעניקה גמישות רבה יותר, מרככת נוקשות של השרירים ומקלה על כאבים.
שחיה טיפולית היא טיפול שניתן לבצע במקביל או בסיום של טיפולים שונים כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק או טיפולים רגשיים שונים, כאשר במקרים רבים היא יכולה לבוא גם במקום אלה.

כמו בכל תכנית טיפולית, גם משך סדרת מפגשי השחיה הטיפולית נקבע על בסיס צרכיו הפרטיים של הילד וקצב ההתקדמות האישית שלו. לעיתים, מתחילים להרגיש את השינוי כבר במפגש הראשון, ולו רק מעצם התחושה הטובה שמלווה אותו ונותרת גם בתום הטיפול. שיפור ניכר ניתן לראות כבר לאחר חודש של טיפולים, כאשר לקבלת תוצאות לאורך זמן, מומלץ להתמיד בטיפול לתקופה בת 12-18 חודשים, כך ניתנת לילדים גם ההזדמנות למקצע את מיומנויות השחייה שלהם. משך הטיפול הוא 30 דק', והתדירות המומלצת היא פעם בשבוע.

לקוחות כללית מושלם זכאים ל-30 טיפולי שחיה טיפולית בשנה קלנדרית בהשתתפות עצמית נמוכה, במכוני ההסדר. כל זאת במסגרת כלל תחומי הטיפול בהתפחות הילד. הזכאות הנה עד 100 טיפולים לכל משך החברות בתכנית וכלולה במסגרת הזכאות לכלל תחומי הטיפול בהתפתחות הילד. לקוחות כללית מושלם פלטינום זכאים ל-25 טיפולים נוספים בשנה קלנדרית במסגרת כלל הזכאות לתחומי התפתחות הילד בכלולים בתוספת זו. תקופת האכשרה לשירות זה הנה שישה חודשים. למימוש השירות יש לקרוא את התנאים המלאים כפי שהם ניתנים בדפים:

התפתחות הילד לילדים בגיליאי 3-10>

התפתחות הילד לילדים בגילאי 10-18>

 

לרשימת הספקים של כללית מושלם ופלטינום לשחיה טיפולית לחצו כאן>>

 

 


נכתב ע"י קרן ארגמן, הידרותרפיסטית בכירה, מדריכת שחייה, שחיית תינוקות ואירובי מים, "לגעת במים".