להיות בריא זה סופר חשוב ובינינו? גם מצטלם טוב

להיות בן 20 פלוס זה אומר לאכול לפעמים בלי לדפוק חשבון או לחסל חצי מארון הממתקים באמצע הלילה, החוכמה היא לדעת איך לאזן את זה עם תזונה בריאה ופעילות גופנית שתצליחו להתמיד בה. והבונוס? תמיד אפשר לקנח את האימון עם תמונה מחמיאה ומעוררת השראה בסטורי...

תמי אדיב, תזונאית קלינית, מתמחה בסוכרת, ירידה במשקל, טבעונות ואכילה מודעת

העשור הזה שבין 20 ל-30 מתאפיין בכיף, טיולים, התחלה של מסלול עבודה ובעיקר – לימודים. בין אם זה בכיתה, באוניברסיטה או בזום – בחירה נכונה של האוכל שמכניסים לגוף ביום של לימודים או מבחן יכולה לעשות הבדל משמעותי.

מאז שהקורונה פרצה לחיינו השגרה של כולנו השתבשה, וזה כולל כמובן את שגרת התזונה והאימונים שלנו. אם מוסיפים למשוואה את שעות הזום הארוכות וחוסר הוודאות שהפכו להיות חלק מחיינו נקבל אורח חיים יושבני ולא בריא במיוחד, בלשון המעטה. אז אם אתם מחפשים שינוי – בואו ונתחיל במנה הראשונה – שגרת התזונה.

בתקופה כזו כדאי שתארגנו לעצמכם סדר יום מבחינת האוכל – זה לא חייב להיות ארוחות בדיוק באותה השעה – אבל כן חשוב להקפיד על 3 ארוחות מסודרות. מומלץ לבחור אוכל שגם בריא, גם מזין וגם משביע, ולא להגיע לפערים גדולים בין הארוחות כי אז תמצאו את עצמכם אוכלים שטויות כמו חטיפים ושוקולדים בקלות.

מה מומלץ לאכול ביום לימודים ארוך וביום של מבחן?
אוכל משביע אבל לא "מפיל" כי הדבר האחרון שתרצו הוא לנמנם באמצע שיעור בזום או בעיצומו של מבחן חשוב – זאת אומרת שלא כדאי ללכת על צלחת חומוס עם גרגירים ופיתה וכך גם לגביי פחמימות ריקות, אבל כן כדאי לאכול משהו "קל" שבמקביל יעניק תחושת שובע, לדוגמה יוגורט וגרנולה, פירות חתוכים עם אגוזי מלך או לפתוח את הבוקר עם חביתה, מגוון ירקות וטחינה משובחת.

מילת הקסם היא "איזון", אל תגיעו למצבים שבהם אתם גוועים מרעב ומצד שני אל תאכלו מעבר למה שאתם באמת זקוקים לו, כי אז תחושת הכובד שתציף אתכם עלולה לפגום ביכולות הריכוז שלכם.

תזונה זה סופר חשוב, אבל פעילות גופנית זה MUST
אז כמו שאמרנו – על אף הקושי בשמירה על סדר יום בתקופה לא יציבה, השתדלו להקפיד על ארוחות בפרקי זמן סבירים ואל תגיעו ל"פינות" שבהן אתם ממש ממש רעבים. עכשיו אחרי ש"סגרנו" את פינת האוכל, נעבור לחלק משמעותי לא פחות לבריאות ולהצלחה בלימודים: תתחילו לזוז!

אם אתם סטודנטים - נצלו את הדקות הפנויות שבין שיעור לשיעור ותמתחו את הגוף – זה יזרים את דם ויעורר אתכם. בנוסף, אל תוותרו על פעילות בעצימות בינונית-גבוהה של 150 דקות בשבוע. זה יכול להיות ריצה קלה, הליכה מהירה (ההמלצה הרשמית מדברת על 10,000 צעדים ביום) או כל פעילות אירובית שאתם אוהבים. מי שמצליח לעמוד ביעד הזה ואף פחות יוכל לקבל על כך הטבות באפליקציית כללית active.

מעלים תמונה או סטורי? צלמו את עצמכם מתאמנים
אם אתם נוהגים להעלות תמונות שלכם לרשתות החברתיות, כדאי מאוד שתאמצו הרגל להעלות אותן אחרי האימון. זה יעזור לכם לגייס את המוטיבציה להתאמן ולעיתים אף לסיים את האימון בלי לנטוש באמצע. במקומות מסוימים נוהגים חברים בקבוצות אימון שחולקים גם קבוצת ווטסאפפ ייעודית להעלות תמונה – יצאתי לאימון וכך בעזרת סוג של לחץ חברתי החברים שבקבוצה לא מוותרים לעצמם וממשיכים בשגרת האימונים.

לא חייבים להעלות רק תמונה, אפשר לשתף "בריאות" בדרכים נוספות – ארוחה בריאה שהכנתם, יעד של אימון שעמדתם בו, תוצאה מוצלחת ועוד – כל דבר שידרבן אתכם ואת האחרים לזוז.

young_selfie.jpg

מה יש בפעילות גופנית שיכולה לעשות פלאים דווקא בגילי ה-20?
חשוב להבין שפעילות גופנית עושה פלאים בכל שלב של החיים, מגיל אפס ועד 120.
אם נתמקד בעשור השלישי, זה של שנות ה-20 לחיים, אפשר לראות שאורח חיים בריא ככלל ופעילות גופנית בפרט מובילים לחיזוק משמעותי של מסת השרירים בגוף ולכן גם מראה הגוף משתדרג. בנוסף, זה מחזק את המערכת החיסון, מעלה את מצב הרוח ומשפר את הריכוז.

הסלפי כהזדמנות
לפעמים התמונה היא רק תירוץ... גם אם לא הרמתם את עצמכם מהספה עד עכשיו, תמיד אפשר לבדוק ברשת או להסתכל מסביב ולמצוא סוגי ספורט חדשים ואימונים מעניינים שלא הכרתם עד היום. אפשר להתאמן במכון, בפארק, לנסות סאפ או גלשן לאוהבי הים, ואפשר לנסות אפילו ריקודים, על עמוד או בסטודיו. השנים שלאחר השחרור מהצבא מתאפיינות במחקר של עבודה, טיולים ומקום מגורים – גם עולם הפעילות הגופנית מציע מאגר בלתי נדלה של אפשרויות שחבל לא ליהנות מהן.

healthy_eating3.jpg

המטרה: תמונה טובה בלי פילטרים
להיות בן או בת 20 פלוס היום היא משימה לא פשוטה, הרבה החלטות, בחירות ותפקוד בתוך מציאות משתנה, כשחלק בלתי נפרד מכל החיים האלה מתנהל גם בפרופיל האישי ברשתות החברתיות, בזמן שכולם מסתכלים ויכולים להתרשם. אין ספק שתפריט מדויק ומאוזן בשילוב עם שינה טובה ופעילות גופנית יעשו ממש טוב להרגשה ולבריאות שלכם, ולא פחות חשוב יעזרו לכם להציג תמונות שוות בלי פילטרים מאלכותיים.