מהו וירוס הפפילומה האנושי (HPV)?

הידעתם? וירוס הפפילומה פוגע בנשים וגברים כאחד. ישנם פרטים רבים שחשוב לדעת על וירוס הפפילומה ואנחנו מזמינים אתכם ללמוד מספר עובדות חשובות, ומעל הכל, ללמוד כיצד להתחסן מפניו.

בקיצור

01

וירוס הפפילומה עלול לגרום להתפתחות של גידולים סרטניים, בעיקר לסרטן צוואר הרחם, סרטן פי הטבעת, סרטן הלוע וחלל הפה וסרטן הפין. כ- 80% מהאוכלוסייה ייחשפו לוירוס הפפילומה במהלך חייהם.

02

כ- 80% מהאוכלוסייה ייחשפו לוירוס הפפילומה במהלך חייהם. לרוב, הנגיף חולף מעצמו ואינו מחולל מחלה. בכ- 10% מהמקרים, תתפתח מחלה הקשורה לוירוס.

03

כיום גברים ונשים יכולים להגן על עצמם מהוירוס באמצעות חיסון.

​מהו וירוס הפפילומה האנושי (HPV)?

וירוס הפפילומה (HPV) הוא וירוס נפוץ הפוגע בגברים ובנשים כאחד ומועבר לרוב ביחסי מין. קיימים יותר מ–100 זנים של הווירוס, חלקם ידועים כזנים אלימים המעורבים בגרימת סוגי סרטן שונים, כגון: סרטן צוואר הרחם, סרטן פי הטבעת, סרטן הלוע וחלל הפה, סרטן הפין וסרטן הפות והנרתיק. ישנם זנים שעלולים לגרום ליבלות (קונדילומות) באיברי המין, בחלל הפה ובמיתרי הקול.
הסרטן השכיח ביותר שנגרם כתוצאה מהווירוס הוא סרטן צוואר הרחם. לרוב, הגידולים הראשוניים אינם ממאירים, אך אם הם אינם מטופלים בזמן, הגידולים עלולים להפוך לממאירים. לכן, חשוב להקפיד על קיום בדיקות שגרתיות לצורך גילוי מוקדם.
הידעתם? שימוש בקונדום אינו מספק הגנה מלאה מפני הידבקות בוירוס. 

איך ניתן לסייע במניעת סרטן צוואר הרחם?

א. בדיקות שגרתיות אצל רופא נשים, הכוללות בדיקת PAP.

ב. קבלת חיסון המסייע במניעה מוקדמת של הדבקות בזני הווירוס הגורמים להתפתחות סרטן צוואר הרחם. יש חשיבות להתחסנות לפני המגע המיני הראשון.

רכישת החיסון תתאפשר לאחר קבלת מרשם מרופא מטפל – רופא משפחה או גניקולוג. 

האם החיסון בטוח?

משרד הבריאות מקפיד על אישור חיסונים רק אם הם עומדים בסטנדרטים מחמירים ביותר ורק אם הם בטוחים. חיסון הפפילומה נחקר למעלה מ-15 שנים עם מעקב קפדני אחר תופעות לוואי, במהלכן ניתנו ברחבי העולם מעל ל-270 מיליון מנות חיסון. ארגון הבריאות העולמי מגדיר את החיסון כבטוח ביותר לשימוש.
הידעתם? יעילות החיסון ניכרת כבר במדינות שונות ברחבי העולם. במדינות בהן אחוזי ההתחסנות גבוהים, נצפתה ירידה של כ-90% בהדבקה בזנים מפניהם מגן החיסון ובשכיחות היבלות באיברי המין.

אודות חיסון GARDASIL®

®GARDASIL - הינו חיסון המיועד לילדות, לנערות ולנשים  בגילאי 9-45 וכן לילדים לנערים ולגברים בגילאי 9-26. החיסון מגן  מפני ארבעה זנים של וירוס הפפילומה: זנים 16 ו- 18 הידועים כזנים העלולים לגרום לסרטן  כגון סרטן צוואר הרחם, סרטן פי הטבעת, הפות והנרתיק והזנים- 6, ו-11, הידועים כזנים העלולים לגרום ליבלות באיברי המין בקרב גברים ונשים כאחד.
עד גיל 14 החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של שישה חודשים. מעל גיל 14, החיסון ניתן בשלוש מנות בטווח של חצי שנה. רצוי לתת את החיסון לפני החשיפה לווירוס, אך קיימת תועלת גם אם הוא ניתן לאחר חשיפה. חשוב לציין, שגם לאחר קבלת החיסון יש להמשיך בבדיקות סקר שגרתיות של צוואר הרחם (PAP).

אודות חיסון GARDASIL-9®

החיסון רשום לילדות, לנערות ולנשים וכן לילדים, לנערים ולגברים  בגילאי 9 עד 26.
משרד הבריאות מאפשר לנשים וגברים בגילאי 27-45 לקבל את החיסון כפי שנעשה בארה"ב ואירופה.
החיסון מגן כנגד הזנים שבחיסון ® GARDASIL ובנוסף, כנגד חמישה זנים נוספים העלולים לגרום לסרטן, כך שבסך הכל מתקבלת הגנה כנגד תשעה זנים שונים של וירוס הפפילומה.
עד גיל 15, החיסון יכול להינתן בשתי מנות בהפרש של 5-13 חודשים. מעל גיל 15, החיסון ניתן בשלוש מנות בטווח של חצי שנה. רצוי לתת את החיסון לפני החשיפה לווירוס, אך קיימת תועלת גם אם החיסון  ניתן לאחר חשיפה. חשוב לציין, שגם לאחר קבלת החיסון יש להמשיך בבדיקות סקר שגרתיות של צוואר הרחם (PAP).

לקוחות כללית מושלם זכאיות להנחה משמעותית של כ- 50% מעלות החיסון ברכישה בבתי המרקחת של כללית, בהשוואה לשוק הפרטי.