מהו וירוס הפפילומה האנושי (HPV)?

יש הרבה פרטים לא ידועים על וירוס הפפילומה, למשל, שהוא פוגע בגברים ובנשים כאחד. בואו לברר כמה עובדות על וירוס הפפילומה והכי חשוב - ללמוד כיצד להתחסן מפניו.

בקיצור

1. מהו HPV? ישנם יותר מ-100 זנים של וירוס הפפילומה, אך רובם אינם מזיקים ונוטים להיעלם מעצמם. כמה עשרות זנים, לעומת זאת, נוהגים לתקוף את אברי המין, הזכריים והנקביים כאחד

2. בדיקות PAP שגרתיות וחיסון מניעתי מסייעים במניעת סרטן צוואר הרחם, ש-HPV הוא מהגורמים לו

3. כיום ישנם שני חיסונים המתאימים לילדים ולילדות מגילאי 9 ועד 45 לנשים ועד גיל 26 לגברים

​מהו וירוס הפפילומה האנושי (HPV)?

HPV  הוא וירוס (נגיף) נפוץ הפוגע בגברים ונשים כאחד ומועבר לרוב ביחסי מין. קיימים יותר מ–100 זנים של הווירוס, אשר רובם אינם גורמים למחלה , אינם מזיקים ונעלמים מעצמם. כ–30 זנים של HPV ידועים כבעלי נטייה "לתקוף" דווקא את אברי המין: זנים אחדים עלולים לגרום לשינויים בתאים של צוואר הרחם, אשר עלולים להפוך לסרטן . חלק מזנים אלו של HPV עלולים לגרום ליבלות באברי המין ולגידולים שפירים (לא סרטניים) בצוואר הרחם. HPV גורם גם למחלות נדירות, כמו סרטן הנרתיק, הפין והפות, ואפילו ליבלות במיתרי הקול ולסרטן בגרון.

סרטן צוואר הרחם מתחיל בצוואר הרחם, שהוא האזור שבין הרחם לנרתיק. לרוב, הגידולים הראשוניים אינם ממאירים, אך אם הם אינם מטופלים, הגידולים הופכים ממאירים. ייחודו של סרטן צוואר הרחם בכך שהוא מתפתח לאט ושניתן לגלות אותו מוקדם, לפני שהגידולים הופכים ממאירים.

איך ניתן לסייע במניעת סרטן צוואר הרחם?

א. בדיקות שגרתיות אצל רופא נשים, הכוללות בדיקת PAP.

ב. חיסון המסייע באמצעות מניעה מוקדמת של הדבקות בזני נגיף הידועים כמעוררים שינויים המביאים להתפתחות סרטן צוואר הרחם

כיום, קיימים שני חיסונים:

®GARDASIL - מיועד לילדות, נערות ונשים בגילאי 9 עד 45 שנים. הוא מסייע בהגנה מפני הדבקות בזני הוירוס HPV – 6,11,16 ו 18 הידועים ככאלו העלולים לגרום להתפתחות סרטן צוואר הרחם, הפות והנרתיק וליבלות באברי המין.

בנוסף, גרדסיל מיועד לגברים בגילאי 9-26 ומסייע בהגנה מפני הדבקה בזני הוירוס 6,11 העלולים לגרום להתפתחות יבלות באברי המין.

®CERVARIX - מיועד לילדות, נערות ונשים בגילאי 10 עד 45 שנים ומסייע בהגנה מפני הדבקות בזני הוירוס HPV 16 ו 18הידועים כגורמים להיווצרות סרטן צוואר הרחם.

שני החיסונים ניתנים בשלוש מנות בטווח של תוך חצי שנה. רצוי לתת את החיסון לפני החשיפה לוירוס אך קיימת תועלת גם אם הוא ניתן לאחר החשיפה לוירוס.

חשוב לציין, שגם לאחר קבלת החיסון יש להמשיך בבדיקות צוואר הרחם השגרתיות (פאפ).

לקוחות כללית מושלם זכאיות להנחה משמעותית של כ 50% מעלות החיסון

 
 
 
הצטרפו און ליין לכללית מושלם/ פלטינום הצטרפו און ליין לכללית מושלם/ פלטינום