ניתוח לייזר להסרת משקפיים- מה חשוב לדעת

ההליך הרפואי הבטוח מציע שיעור הצלחה גבוה, אך עדיין גורם לחששות עבור מי שמחפש להיפרד מהמשקפיים - מה היתרונות ומהן הסיכונים בניתוח הפופולרי כל כך?

פרופ' אירית ברקת

ניתוח לייזר להסרת משקפיים הוא אחד ההליכים הנפוצים ביותר בעולם רפואת העיניים והוא מהווה את האפשרות המועדפת כבר עשרות שנים לאנשים שלא מעוניינים להרכיב משקפיים. יחד עם זאת, רק כ-70% מהמועמדים לניתוח נמצאים מתאימים. ההתאמה לניתוח חשובה ביותר על מנת להבטיח הצלחה של הניתוח ושמירה על בריאות העיניים.

איך לקוחות כללית מושלם פונים לניתוח וכמה זה עולה?

לקוחות כללית מושלם פלטינום מגיל 18 ומעלה, זכאים לבצע "ניתוח לייזר לתיקון קוצר ראייה" בהשתתפות עצמית נמוכה במכונים שבהסכם. לפירוט המכונים, פרטי יצירת קשר וזימון תור לבדיקת התאמה עברו לעמוד השירות - ניתוח לייזר לתיקון קוצר ראייה


מי נותני השירות שבהסכם עבור לקוחות כללית מושלם פלטינום?

אמריקן לייזר- סניפי אמריקן לייזר
אסותא- סניפי אסותא אופטיק
מרכז רפואי עיניים- סניפי רשת עיניים
עין טל הדסה- סניפי עין טל הדסה
קר שירותי רפואה בע"מ- סניפי רשת קר

מהו ניתוח לייזר להסרת משקפיים?

מדובר בהליך רפואי שבו משתמשים בקרן לייזר אקסיימר מבוקרת כדי לשייף את הקרנית בהנחיית מחשב בהתאם לנתוני העין. בעקבות השיוף הזה משתנה מיקוד קרני האור בתוך העין מה שמאפשר להיפטר מהצורך במשקפיים. 

מהם סוגי הניתוחים הקיימים כיום בישראל?

שני סוגי הניתוחים הנפוצים ביותר הם ניתוח PRK וניתוח LASIK, אך גם שניהם מתחלקים למספר גרסאות משנה שלכל אחת מהן שם משלה. בתום בדיקת ההתאמה הרופא יתאים את הניתוח או גרסת הניתוח המתאימה ביותר לכל מטופל ומטופלת.

בניתוח PRK (קיצור של Photorefractive Keratectomy) קרן לייזר האקסיימר משייפת את הקרנית על פני השטח שלה. הניתוח נחשב קל ומהיר ובסיומו מניחים על העין עדשת מגע טיפולית שהיא מעין חבישה פנימית של העין שמזרזת את הריפוי ומקלה על אי-הנוחות שעלולה להופיע בימים הראשונים לאחר הניתוח. הראייה מתחדדת תוך מספר שבועות. 

בניתוח LASIK (קיצור של Laser Assisted in-situ Keratomileusis) משתמשים במכשיר חשמלי עם להב חיתוך (מקירוקרטום) שיוצר מתלה דק בחלק החיצוני של הקרנית. לאחר מכן מרימים את המתלה ומפעילים את לייזר האקסיימר באותה צורה כמו ב-PRK, ובסוף השיוף מחזירים את המתלה למקומו. בגרסה החדשנית של ה-LASIK, נעזרים בלייזר מסוג פמטוסקונד (Femtosecond) לצורך חיתוך המתלה. כך ניתן ליצור מתלה בעובי דק ומבוקר הרבה יותר מאשר עם מכשיר עם להב החיתוך. היתרון בניתוח הזה הוא שאחריו הראייה מתחדדת מהר יותר מאשר בניתוח PRK, והוא כרוך בפחות כאבים. יחד עם זאת, דרישות ההתאמה גבוהות יותר בשל הטיפול בעומק הקרנית.

איך בודקים את ההתאמה לניתוח?

ניתוח הלייזר יכול לתקן קוצר ראייה, רוחק ראייה, ואסטיגמטיזם (צילינדר). בדיקת התאמה המפורטת תקבע את ההתאמה המיטבית לניתוח. אפשר לבצע את הניתוח בבני 18 ומעלה שיש להם מספר משקפיים יציב. יש קריטריונים רבים נוספים שנבדקים בבדיקת ההתאמה, ובעזרתם ניתן להבטיח בטיחות מירבית של הניתוח. הבדיקה מתמקדת בפרמטרים הבאים:
  • בתחילת בדיקת ההתאמה ממלאים שאלון מפורט בעיקר על מצב בריאות העיניים, המצב הבריאותי הכללי, מחלות רקע והיסטוריה משפחתית בדגש על בריאות עיניים. 
  • לאחר מכן עוברים בדיקה של אופטומטריסט לבירור מספר המשקפיים והערכה של יציבות המספר.
  • טכנאי רפואי מבצע צילומים יחודיים של הקרנית
  • לאחר מכן עוברים לבדיקת עיניים מלאה של רופא או רופאת עיניים להערכה של מצב הקרנית, מצב היובש בעיניים וכן לשלול מחלות עיניים שלא קשורות לניתוח 

בתום כל הבדיקות האלה מקבלים נתונים על המבנה והעובי של הקרנית, המצב הבריאותי של העין וקרקעית העין, הלחץ התוך-עיני, והיובש היחסי בעין; את הנתונים האלה משקללים יחד כדי לבדוק מהו הניתוח הבטוח והיעיל ביותר לכל מועמד. שימו לב כי הקריטריונים לטיפול יכולים להשתנות בין מכונים שונים.

מה בודקים? צריך הפניה? אפשר לנהוג בחזרה?

כל המידע על בדיקות ראייה ועיניים באתר כללית

iStock-669951884.jpg

מהם היתרונות של ניתוח לייזר להסרת משקפיים?

היתרון הבולט ביותר – פרידה מהמשקפיים: כ-90%-95% מהמנותחים לא חוזרים להרכיב משקפיים. עד עשירית מהמטופלים יזדקקו אולי לניתוח משלים בשלב כלשהו בחיים.

מהם הסיכונים ותופעות הלוואי?

מדובר על ניתוח בטוח שמבוצע כבר שנים רבות ותחת הוראות בטיחות סדורות. יחד עם זאת, כמו בכל ניתוח, גם כאן יש סיכון לסיבוכים אותם מסבירים בפירוט בפגישת ההתאמה לניתוח. אחת הבעיות היא ראייה של "הילות" סביב אורות (בעיקר בלילה) ותחושה של עין יבשה, אך אלה תחושות שחולפות במהלך החודשים שאחרי הניתוח. תופעות לוואי מסוכנות יותר ונדירות הרבה יותר יכולות להיות זיהום או עכירות בקרנית, וכדי לטפל בהן יש לפנות בהקדם לרופא העיניים. 

תהליך ההחלמה – האם ומתי אוכל לראות 6/6?

התשובה במקרה זה משתנה ממטופל למטופל שכן היא תלויה במצב הראייה שלו ובנתוני העין לפני הניתוח, בסוג הניתוח שעבר, ובקצב ההחלמה האישי שלו. בהכללה, ניתן לומר שהטבה בראייה מגיעה תוך ימים עד שבועות בודדים, ואילו התוצאות המלאות של הניתוח מגיעות תוך מספר חודשים.

איך לקוחות כללית מושלם פונים לניתוח וכמה זה עולה?

לקוחות כללית מושלם פלטינום מגיל 18 ומעלה, זכאים לבצע "ניתוח לייזר לתיקון קוצר ראייה" בהשתתפות עצמית נמוכה במכונים שבהסכם. לפירוט המכונים, פרטי יצירת קשר וזימון תור לבדיקת התאמה עברו לעמוד השירות - ניתוח לייזר לתיקון קוצר ראייה


פרופ' אירית ברקת היא רופאה  יועצת ברשת הרופאים של כללית מושלם, מנתחת בכירה ומומחית בתחום ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, ניתוחי קטרקט וניתוחי קרנית, ואחראית על תחום הקרנית במרכז הרפואי שיבא תל השומר