הכל על ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק הוא תחום טיפולי התומך בתהליכי שיקום ובתהליך למידה וחינוך. הטיפול נשען על עקרונות ממדעי החברה, ההתנהגות, העיסוק והרפואה תפקידו להשיב לאדם בסיס לבטחון, רווחה ובריאות, מתוך יצירת מעורבות בעיסוקי היום יום השונים שלו.

בקיצור

01

לפעמים עבודה על דברים שנדמים כיומיומיים ומובנים מאליהם, יכולה לחולל שינוי גדול עבור ילד וילדה שזקוקים לשיפור ביכולות למידה, ריכוז או יכולות חברתיות

02

מלבד הילד או הילדה והמטפל, משתתפים בטיפול גם ההורים, אנשי חינוך, רופאים מטפלים, עובדים סוציאליים וגורמים נוספים

03

ילדים בגילאי 3- 9 זכאים ל- 45 טיפולים בשנה קלנדרית וילדים בגילאי 10-17 כולל, זכאים ל- 30 טיפולים בשנה קלנדרית, במסלול הסדר או החזר

 

ריפוי בעיסוק מותאם לקבוצות רבות ושונות באוכלוסיה, לרבות ריפוי בעיסוק לילדים. באמצעותו ניתן לאתר, לאבחן ולטפל בילדים שמגלים קושי במעורבות אישית בעיסוקיהם השונים. הטיפול מסייע בפיתוח עצמאות, שיפור מיומנויות למידה ותמיכה בפעילויות היום יום השונות על כל סוגיהן.

המקור לקשיים השונים טמון בגורמים שונים ביניהם ליקויי התפתחות, היבטים קוגנטיביים, חברתיים או רגשיים, חוסר התאמה בין הסביבה לדרישות ביצוע הפעילות, דרישות הפעילות עצמה וכיוצא באלה. לעיתים יכולים להופיע כמה גורמים שונים יחד ולעיתים המקור הוא נקודתי. במהלך טיפולי ריפוי בעיסוק ישנה מעורבות גם של ההורים וגם של צוות החינוך של הילד.

ריפוי בעיסוק - כיצד הוא מסייע

פעילויות יום יומיות

בכל מה שנוגע לפעילויות שאותן הילד מבצע בחיי היום היום מטרתו של הטיפול להעניק לילד מידה כמה שיותר גדולה של עצמאות במהלך ביצוע שלהם. מתקיימת חלוקה בתוך הפעילויות השונות בין פעילויות בסיסיות לפעילויות מורכבות. אכילה ולבוש לעומת שימוש בתחבורה ציבורית לדוגמא.

מיומנויות למידה

הקנייה של כלים ופיתוח מיומנויות למידה, שיפור יכולות הקשב והריכוז, עבודה על התמודדות והתמדה בביצוע פעולות, רכישת כלים לשליטה על תגובות אימפולסיביות וכיוצא בזה. בנוסף, במסגרת העבודה על מיומנויות למידה נעשית עבודה גם על תחום של ארגון, עמידה בזמנים, התנהלות במרחב ובסביבה החינוכית. עבודה על כתב יד ושיפור מיומנויות כתיבה והכנה של ילדים אל עבר החיים הבוגרים שמחכים להם.

פנאי

ריפוי בעיסוק מסייע לילד לחקור ולמצוא תחילה את המשחקים ופתרונות הפנאי שמפיקים לו הנאה, כאשר במקביל, באמצעות הטיפול ממנפים את אלה לשיפור מיומנויות שונות ביניהן רגשיות, חברתיות, מוטוריות, קוגנטיביות ועוד.

חברה

במסגרת הטיפול ישנה התייחסות גם לשיפור המיומנויות החברתיות של הילד באופן ממוקד במטרה לסייע לו להשתלב בצורה יעילה, אפקטיבית ומהנה יותר לו ולסובבים אותו.

ריפוי בעיסוק - שלבי הטיפול

כמו בכל טיפול, גם בריפוי בעיסוק השלב הראשון יהיה איתור ואבחון המקומות שבהם יש צורך בהתערבות ותהליך טיפולי. האיתור מתבצע בעיקר על בסיס תצפיות ושיחות עם הילד, הוריו ומוריו כשבסיום התהליך מופק מפרט שבו מצויינים כל הגורמים המגבילים בחייו של הילד כמצע לתוכנית הטיפול.

בניית תוכנית טיפולים היא השלב הבא, לאחר ביצוע האבחון, והוא נעשה בשיתוף המטופל עצמו. בנית תוכנית הטיפולים כוללת הצבה של יעדים ומטרות תוך בנייה מתווה דרך. הטיפול יכול להתבצע במישרין עם המרפא בעיסוק או בעקיפין, באמצעות ההורים ואנשי החינוך תוך הדרכה וליווי לאורך הדרך.

גם להתאמת סביבתו של הילד יש חלק גדול בטיפול, ולכן המטפלים מדריכים את ההורים ואנשי החינוך לבניית סביבה שתתאים לצרכיו, באופן שיסיע לו להפיק את המיטב בפעילותו. במקביל לסביבה עצמה יש התייחסות גם לכלים שאיתם יעבוד הילד. המטפלים יתאימו את האביזרים הנדרשים לתהליך הטיפול הפרטני של כל ילד, בין אם מדובר על טכנולוגיה, אמצעי ניידות, פתרונות תקשורת וכלים נוספים שיתמכו בתהליך.

הטיפול כאמור נעשה בכמה רבדים, ובנוסף לעבודה עם הילד עצמו, נעשה, תהליך גם עם הוריו ועם אנשים נוספים בסביבתו, לרבות אנשי החינוך, הרופאים המטפלים, עובדים סוציאליים וגורמים נוספים שנמצאים או צריכים להמצא בסביבתו של המטופל.

לאילו מקרים יעיל הטיפול?

 • קושי בשיתוף פעולה בחברה

• קושי בתקפוד בסביבה הביתית, קשיי עצמאות ורכישה של הרגלים בסיסיים

• קושי בתפקוד בסביבה החינוכית/חברתית, בין אם מדובר על גן או בית הספר

• קשיים מוטוריים וגם במקרים של קושי במוטוריקה עדינה

• קושי בתפקוד פרטני בתוך מסגרת

• דיסגרפייה וקשיים עם כתב

• קושי בארגון

• הפרעות קשב וריכוז

• עיכוב התפתחותי

• ליקויים קוגנטיביים

 

ריפוי בעיסוק – מה מגיע לי מכללית מושלם

ילדים בגילאי 3- 9, זכאים ל- 45 טיפולים בשנה קלנדרית וילדים בגילאי 10-17 כולל, זכאים ל- 30 טיפולים בשנה קלנדרית. ישנם שני מסלולים לקבלת השירות:

מסלול הסדר: השתתפות עצמית של 30 ₪ לטיפול, במסגרת מכוני ההסדר

מסלול החזר כספי: 75% ועד 108 ₪ לטיפול

למידע נוסף ולאיתור מטפלי ומכוני ריפוי ועיסוק שבהסדר לגילאי 3-9 לחץ כאן>>

למידע נוסף ולאיתור מטפלי ריפוי ועיסוק שבהסדר לגילאי 10- 17 כולל, לחץ כאן>>

 

נכתב על ידי צוות "גוונים מרכז להורים וילדים"