בדיקות היריון שלא ידעת שכלולות בביטוח המשלים שלך

הדאגה במהלך ההיריון מובילה נשים רבות לעבור את כל הבדיקות האפשריות. יצאנו לברר אילו בדיקות באמת כדאי לכן לעשות, ומה כוללים סל הבריאות והביטוח המשלים שלך

מאת דורין רוטנשטרייך רובין

היריון זה דבר מרגש, מהנה (לפחות בדיעבד) אבל יותר מכל, כנראה - מדאיג. הדאגה הזו, שנראה כי הולכת וגוברת עם התקדמות ההיריון, לצד היכולות הטכנולוגיות שקיימות היום, מובילה אימהות לעבור בדיקות רבות - חלקן חשובות, וחלקן פחות.

"נשים בארץ עוברות יותר בדיקות מהמקובל בעולם. הן לחוצות יותר וקוראות הרבה באינטרנט", אומרת ד"ר גלי גרמי, גינקולוגית בכירה במרכז הרפואי העמק מקבוצת "כללית". "למשל, ברוב העולם נשים עוברות סקירת מערכות אחת. בארץ, נשים עוברות שתיים ואפילו שלוש". לדבריה של ד"ר גרמי, כדאי לעבור את בדיקות הבסיס שעליהן ממליצים הרופאים, "אולם אם הכול תקין, אני לא רואה סיבה לעבור בדיקות נוספות".

קופות החולים השונות מציעות לנשים הרות חופש בחירה רחב יחסית באשר לבדיקות ולשירותים שהן משתתפות בהן. אילנה, אם צעירה שילדה לא מזמן, מספרת: "אני שייכת לקופת חולים כללית, ולתכנית הפלטינום בה יש 2,000 ש"ח לשימוש במהלך ההיריון, זה היה ההיריון הראשון שלי, והתמיכה הזו נתנה לי תחושה של ביטחון".

אילנה נעזרה גם בדולה, גם זאת במימון ביטוח הפלטינום. "היא הייתה ממש צמודה אליי וליוותה אותי, ובזמן שבעלי היה לחוץ, היא הרגיעה אותי. מזל שהיא הייתה שם", היא נזכרת. דולה, עבור אלה מכם שלא מכירים את המונח, היא תומכת לידה שמלווה את האישה בהיריון, בלידה ובתקופה שאחרי הלידה. היא מלווה את בני הזוג, תומכת בהם מבחינה רגשית ונמצאת שם לכל שאלה.

"באופן כללי, אפשר לומר שזה היה ממש משתלם וחסך לי לא מעט כסף", היא אומרת. את סקירת המערכות הראשונה בחרתי לעשות במסגרת הרופאים שעובדים עם הביטוח המשלים ושילמתי כלקוחת פלטינום רק 57 ₪. את הסקירה המאוחרת ביצעתי באופן פרטי בהמשך להמלצה של כמה חברות ונהניתי להחזר  כמעט מלא מהפלטינום. עוד דוגמא לכך היא שכללית מאפשרת למבוטחות להגיע למיון ללא טופס 17 בדברים הקשורים להריון החל משעה 19:00, בכל יום ובסופי שבוע. זה גורם לכך שאין הוצאות מיותרות - או שהולכים בבוקר לקופה, או שהולכים בערב למיון".

אילו בדיקות מומלצות שחלקן מכוסות על ידי הביטוח המשלים וחלקן על ידי סל הבריאות נשים יכולות לעבור ? ד"ר גרמי מספרת על חמש מתוכן:

1. בדיקות גנטיות לפי מוצא

"יש מחלות גנטיות ששכיחות באוכלוסיות מסוימות לפי מוצא. כשבני זוג מגיעים לבדיקה, יועץ גנטי או אחות מוסמכת מרכיבים עבורם אילן יוחסין לפי מוצא, ומסבירים להם מהן המחלות השכיחות ומה הסבירות לכך שהם יהיו נשאים שלהן. בני הזוג מחליטים כמה בדיקות הם עוברים, בין השאר לפי העלות. בדרך כלל, זוג אשכנזים, למשל, יעבור 7-5 בדיקות. למעשה, אחד מבני הזוג עובר את הבדיקות, ורק במקרה והוא נמצא נשא - גם בן הזוג עובר אותה, כי רק כששני בני הזוג נשאים - העובר יכול לחלות. הבדיקות האלה מומלצות לכל זוג לפני ההיריון.

מתי: לפני ההיריון או בתחילתו.

עלות: לקוחות כללית מושלם זכאיות לבצע בדיקות גנטיות בעלות של כ-80 ש"ח לבדיקה.

2. בדיקת סיסי שליה 

"מדובר בבדיקות אבחון גנטית שדומה מאוד לבדיקת מי השפיר. הבדיקה נותנת תמונה של הכרומוזומים של העובר, ואם יודעים ששני ההורים הם נשאים של אותה מחלה - אפשר לחפש את הגן הפגום. כך מאבחנים את העובר. הסיכון להפלה בבדיקת סיסי השליה הוא גבוה מעט מזה שבבדיקות מי השפיר, אבל היתרון שלה הוא שמקבלים תשובה בשלב מוקדם בהיריון. היום, עוברים בדיקה כזו רק אחרי בדיקות סקר לתסמונת דאון".

מתי: שבועות 13-10.

עלות: עד גיל 35: השתתפות עצמית בסך 570 ש"ח ללקוחות כללית מושלם ו-285 ש"ח ללקוחות כללית מושלם פלטינום, במסלול החזר 75% מההוצאה ועד 1,440 ש"ח באופן פרטי, מעל גיל 35, הבדיקה כלולה בסל הבריאות.

3. בדיקת סקר שליש ראשון 

"מדובר בבדיקת סקר לתסמונת דאון, שכוללת בדיקת אולטרסאונד וסקר ביוכימי, שזה סוג של בדיקת דם. אם היא לא תקינה, היא יכולה לתת אינדיקציות לבעיות נוספות, כמו מומי לב, אבל היא לא מיועדת לכך. השכיחות של הבדיקה הזו היא גבוהה מאוד, הן מפני שהעלות שלה נמוכה, והן מפני שהיא לא פולשנית או מסוכנת".

מתי: שבוע 11 עד שבוע 13 ו-6 ימים.

עלות: במסגרת סל הבריאות (השתתפות עצמית בסך 40 ש"ח).

4.  סקירת מערכות

"קיימות שתי סקירות מערכות בהיריון - מוקדמת ומאוחרת, שבודקות מומים בכל המערכות של העובר. היתרון של סקירת המערכות המוקדמת הוא שאפשר להפסיק את ההיריון מוקדם ובאופן פשוט יחסית אם יש בעיה. אבל, יש דברים שעדיין אי אפשר לראות בה, כמו בעיה מוחית, מפני שהמוח ממשיך להתפתח כל הזמן. רק סקירה אחת ממומנת על ידי הקופה, ואם יש מטופלת שמעוניינת בסקירה אחת - אמליץ לה על המאוחרת".

מתי: שבועות 17-13.

עלות: השתתפות עצמית בסך 114 ש"ח ללקוחות כללית מושלם ו-57 ש"ח ללקוחות כללית מושלם פלטינום, במסלול החזר 50% מההוצאה ועד 616 ש"ח . ניתן לקבל גם החזר על הסקירות הנעשות באופן פרטי מסל ההיריון הכספי בפלטינום, 75% מהוצאה בפועל ועד 2,000 ₪ להריון.

5. בדיקת דם לאיתור סכרת היריון וספירת דם

"מדובר למעשה בשתי בדיקות שונות, אך הן נבדקות יחד, בבדיקת דם פשוטה. באשר לסוכרת ההיריון, נערכת תחילה בדיקת סקר, שבודקת האם האישה בסיכון גבוה לסוכרת, ורק אם התשובה יוצאת מעל רף מסוים - היא נשלחת לבדיקה אבחנתית.

"את ספירת הדם עושים לפחות פעמיים בהיריון, כדי לבדוק את רמת ההמוגלובין ולתת תוספי ברזל, אם יש צורך. זאת, מפני שבמהלך ההיריון יש ירידה בהמוגלובין, להגיע ללידה עם המוגלובין נמוך יכול לגרום לחולשה קיצונית ולמצב ירוד של האישה".

מתי: שבועות 28-24.

עלות: במסגרת סל הבריאות.