חיסון שווה זהב או שישים פלוס בריאים בחורף

שפעת, צינון והתקררות - תופעות חורף ידועות שלרוב אנחנו לא מוטרדים מהן יותר מדי, אך לצדן יכולות להתפתח תופעות חמורות. בני שישים פלוס, בעלי מערכת חיסונית חלשה יותר, נמצאים בסיכון גבוה להחמרה של מחלות החורף. איך נמנעים משפעת, צינון והתקררות?

בקיצור

01

לצד התעוררות מחודשת והרבה חופש, גיל הזהב מביא איתו גם תהליכים בגוף שעושים אותו רגיש יותר למחלות חורף קלאסיות כמו שפעת או דלקת ראות

02

החדשות הטובות הן, שיש לכם הרבה שליטה על הגוף שלכם. במקרים רבים ניתן למנוע מחלות ע"י ניהול אורח חיים בריא באופן קבוע

03

לצד אורח חיים בריא חשוב מאוד להתחסן בגילאים בוגרים יותר. ד"ר חזן מפרטת את החיסונים שהם "פק"ל חורף" לגילאי 60+

שעון החורף כבר כאן, וגם מזג האוויר המתאים לעונה נותן את אותותיו. וכמו מדי שנה, חוץ מגשם מבורך, מביא איתו החורף גם את שלל המחלות המזוהות איתו ושלל הסיכונים שלצידן, בעיקר אם אתם בני שישים פלוס. אז איך תעברו את החורף הזה, וזה שאחריו, וזה שאחריו, הכי בריא שאתם יכולים? התחילו בכך שתאמצו את המשפט הבא: במקום לטפל במחלה - תמנעו אותה. איך עושים את זה? תקראו

 

גיל הזהב מביא איתו לא מעט הזדמנויות חדשות ועדנה לחיים. יחד עם זאת, חשוב להיות מודעים לתהליכים ולשינויים החלים בגוף ומשפיעים על הבריאות ואיכות החיים.

"עונת החורף, עלולה להיות מסוכנת לבני גיל הזהב, אם לא נערכים אליה נכון", מסבירה ד"ר ביביאנה חזן, רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים העמק. "עם הגיל המתקדם, המערכת החיסונית הולכת ונחלשת, ובד בבד, מתחילים לסבול יותר ויותר ממחלות כרוניות, שגם להן השפעה שלילית על חוסנה של המערכת החיסונית. במצב גופני זה, אנו עדים למקדם סיכון גבוה לחלות במחלות חורף קלאסיות כמו שפעת ולהסתבך לדלקת ריאות. כך קורה שהשפעת, המוגדרת כמחלה קלה אשר חולפת כלא הייתה לאחר מספר ימים, עלולה בגיל הזהב, להגיע אפילו למצב של סכנת חיים בעקבות סיבוכים אפשריים".

אך מסתבר, שזה לא נגמר בכך.

"מחלות כמו שפעת ודלקת ריאות, פוגעות באיזון הגופני בקרב הסובלים ממחלות כרוניות ומהוות טריגר להחמרה", מסבירה ד"ר חזן. "מעגל הקסמים הזה ממשיך, מאחר שאנחנו גם מוגבלים יותר בטיפול התרופתי שחולים אלה יכולים לקבל".

דוגמאות? לא חסר.

חולים המטופלים בתרופות נגד לחץ דם גבוה לא יוכלו לקבל טיפול תרופתי מסוים נגד דלקת ריאות, למשל, העלול להעלות לחץ דם. חולי לב הנמצאים במצב מאוזן יכולים להידרדר במקרים של חום גבוה והשפעותיו. זה תופס לגבי מרבית המחלות הכרוניות. אצל חולים סיעודיים, המצב קשה עוד הרבה יותר, מאחר שלעיתים קשה מאוד לראות עליהם את הסימפטומים. הם יכולים להיות במצב זיהומי קשה, ואפילו לא להעלות חום גוף, שיאפשר לזהות את הבעיה.  בשורה התחתונה, אם אתם בני שישים פלוס, ובוודאי אם אתם סובלים ממחלה כרונית, אתם חשופים יותר מאחרים לבעיות וסיבוכים הקשורים במחלות החורף.

עכשיו, אם אתם שואלים מה ניתן לעשות, תחזרו אל כותרת המשנה של הכתבה. התשובה נמצאת שם. ומה שמעודד הוא, שהיא מסובכת הרבה פחות מהמחלות עצמן ובטח שמתופעות הלוואי שלהן. "אנשים נוטים לסמוך על הרפואה המודרנית שהיא אכן מתקדמת מאוד ומחוללת פלאים, אבל שוכחים שהרבה מהאחריות על בריאותם נמצאת בידיהם", אומרת ד"ר חזן. "אני מאמינה גדולה בתפיסה של לטפל בבריאות ולא במחלה". או במילים אחרות: במקרים רבים, ניתן למנוע מחלות ע"י ניהול אורח חיים בריא באופן קבוע. נשמע שחוק? אולי. אבל זה עובד.

"טפלו בגורמי סיכון", ממליצה ד"ר חזן: "בעיקר משקל יתר ועישון. הקפידו על בדיקות תקופתיות – זו רפואה מונעת מצוינת. הכניסו תזונה נכונה כאורח חיים ופעילות גופנית על בסיס קבוע". חידשנו לכם? מן הסתם לא. אך דיינו אם עזרנו לאוורר את החשיבה הזו ולשלוף אותה מאי שם אל קדמת סדר היום שלכם. אל אורח החיים הבריא, המהווה את רשת הביטחון לבריאות תקינה בגיל הזהב, מצטרפת המלצה חד משמעית לפעילות מונעת חשובה במיוחד לקראת עונת החורף: חיסונים.

 למה בעצם חשוב כל כך להתחסן?

"השאלה הנכונה אינה למה להתחסן. השאלה למה לא? והתשובה היא שאין סיבה לא להתחסן", אומרת ד"ר חזן. "החיסונים היום יעילים מאוד, ובטוחים לשימוש גם בקרב אוכלוסייה עם דיכוי חיסוני ומחלות קשות. גם במקרים בהם החיסון לא מונע לחלוטין את המחלה, הוא מפחית את עוצמתה ומונע סיבוכים, אשפוזים ובמקרים מסוימים אפילו תמותה. החיסון מספק הגנה חיונית מאוד לקבוצת הגיל הזו". לסיכום מזכירה ד"ר חזן שלמנוע מחלות הרבה יותר נכון, קל ובריא מאשר לטפל בהן. שילוב של אורח חיים נכון וחיסונים מתאימים לקראת עונת החורף הוא המפתח לחורף שקט ובריא.

חיסוני זהב

קיימים מספר חיסונים עליהם ממליצה ד"ר חזן לגיל הזהב כפק"ל חורף:

חיסון שפעת

חיסון נגד מחלת השפעת הינו החיסון הבסיסי והשכיח לתקופת החורף. החיסון ניתן חינם והינו יעיל ביותר לאוכלוסייה בסיכון מעל גיל שישים.

חיסון טטנוס ושעלת

שעלת היא מחלה העלולה לפתח בקרב אוכלוסייה זו מצבים של דלקת ריאות, שהינם סיבוך מסוכן ומיותר.

קיימת המלצה מעודכנת של ארגון הבריאות העולמי ושל משרד הבריאות לחסן אוכלוסייה בסיכון. בקרוב יתחילו לתת את החיסון במרפאות.

חיסון נגד חיידק הפנוימווקס

זהו חיידק הגורם לדלקת ריאות.

 החיסון מומלץ לכל האנשים הבריאים מעל גיל 65 ולאוכלוסייה הסובלת ממחלות כרוניות בכל גיל.

החיסון יעיל מאוד במניעת סיבוכים כתוצאה מדלקת ריאות.

*את שלושת החיסונים האלה ניתן לקבל בו זמנית בזריקות נפרדות, וכך מכסים את כל האפשרויות ונכנסים לתקופת החורף בטוחים יותר ומוגנים יותר.