החלמה מסרטן – זה כמו ריצה למרחקים ארוכים

לא רק מחלת הסרטן אלא גם תהליך ההחלמה ממנה הוא קשה ולוקח זמן. כללית מושלם מעניקה ללקוחותיה חבילת טיפול למחלימים מטיפולים אונקולוגיים ולבני משפחתם.

בקיצור

01

תקופת החלמה מסרטן מוגדרת בדרך כלל כתקופה של חמש שנים בה לא היתה הישנות של גידולים סרטניים

02

מלבד ההחלמה הפיזית, חלק מאתגרי ההחלמה הם אתגרים נפשיים כמו חרדה שקיימת גם שנים לאחר גילוי המחלה לראשונה

03

תכנית "שחר" למחלימים מסרטן נותנת כלים להתמודדות, כמו סדנאות דמיון מודרך ותזונה נכונה. מבוטחי כללית מושלם זכאים לסבסוד בתכנית

מחלת הסרטן כיום, כבר אינה מילה נרדפת למוות, היא אמנם גורם התמותה מספר אחד בישראל, אך הודות למודעות הגדולה ולגילוי המוקדם שלה חיי רבים ניצלים, ומחלימים שבים לתפקוד מלא ונורמלי. כיום, חיים בישראל לפי אומדני משרד הבריאות כ – 200,000 איש שחלו בסרטן בעברם.

ניתן למצוא מחקרים רבים לאורך השנים, העוסקים בסוגי הסרטן, אבחנות ודרכי הטיפול בהם. אלא שלשלב הביניים של "החלמה מסרטן", שמוכח כבר כשלב משברי, לא נעשו מחקרים מעמיקים.

כיצד מגדירים בעולם החלמה מסרטן?

ההגדרה המקובלת בעולם ל"החלמה מסרטן" הינה תקופה של חמש שנים שחלפה מרגע האבחנה, בה לא היתה הישנות של הגידול. יש לציין שאכן, אנו עדים לשינוי תפיסתי בקרב המוסדות הרשמיים של המדינה כגון: ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הבריאות, בכל הקשור להכרה במצבם וזכויותיהם של מחלימי הסרטן.

ההישג מול הרשויות הוא בהחלט משמעותי וחשוב! על אף שחולה סיים את הטיפולים הכימותרפיים/קרינתיים והוגדר כנקי מכל גידול וסרטן, או בלשון מקצועית "ללא עדות למחלה", כיום, בהתאם למצבו מוגדרת לו תקופה בה הוא יכול לשקם את עצמו מחדש ולחזור אט אט לשיגרת החיים שקדמה למחלה.

מהם קשיי ההחלמה והחזרה לחיי שגרה?

למידע על חבילת תמיכה למטופל אונקולוגי למבוטח "כללית מושלם" פלטינום>>

מחלימים רבים מדווחים על קשיי חזרה לחיים נורמליים, במיוחד כשהם עדיין חשים בחרדה, שמרחפת כעננה, גם שנים רבות לאחר תום הטיפולים. דר' שולמית ריזל, מנהלת יחידת אונקולוגית שד, במרכז דוידוף בבית חולים בלינסון, מקבוצת הכללית ומטפלת שנים רבות במקרים של חולות אונקולוגיות, שלקו בסרטן השד, מאמתת בדבריה את מה שכבר ידוע, שעבור המחלימים, המאבק אינו נגמר וממשיך גם לתוך תקופת ההחלמה לעיתים אף לזמן ארוך משנצפה.

מחלימי הסרטן חווים קשיים פיזיים ומנטליים כאחד. למגוון הטיפולים האונקולוגיים יש גם תופעות לוואי לטווח הארוך כמו כאבים, וירידה תפקודית משמעותית, חלקם זקוקים לסיוע של אחות פרטית או מטפל/ת צמודים, אחרים מתפקדים עצמאית אך סובלים מקשיים פיזיים המצריכים טיפולי פיזיותרפיה כחלק מתהליך השיקום. גם במישור הנפשי והרגשי ניכרת פגיעה קשה, תחושת האשמה בגין אי תחזוקה נכונה של הגוף והנפש וכתוצאה מכך התפרצות המחלה וכן החרדה האינסופית על חזרתו של הסרטן. כל אלה גורמים לתשישות, חסר אונים וגם בושה במצב ובנסיבות שנוצרו גם מול המעגל המשפחתי והחברי התומך, שמצפה לחזרה לשגרה נורמלית ובריאה ברגע שאכן התבשרו שהטיפולים של יקירם מאחור. אך החזרה לשגרה אינה פשוטה ולעיתים קרובות נדרש בה סיוע מקצועי במסגרת טיפול פסיכולוגי.

בשלהי 2009 בוצע מחקר בבי"ח רמב"ם, שבחיפה ע"י פרופ' אליעזר רובינזון שממצאיו אוששו את ההשערות שלשמם בוצע. מתשובות הנשאלים ניתן להבין את הקשיים הייחודיים, שעומדים בפני המחלימים.

55% מהנשים ענו שהן סובלות מבעיות פריון (חלקן פונות לטיפול בפוריות), 37% נזקקים לעזרתם היומיומית של אחרים, 36% שינו את הקריירה שלהם בעקבות המחלה, 31% ענו שהכנסתם נפגעה ו – 30% מאמינים שבשל הסרטן הקידום שלהם בעבודה נפגם. 33% מהמשתתפים סבלו מדיכאון על שלל גווניו, 16% טענו כי הקשרים הבינאישיים נפגעו לדעתם כתוצאה מכך.

כיצד ניתן להקל על תהליך החזרה לשגרה?

בשנת 2010 הוקמה תוכנית "שחר" למחלימים מסרטן ("שחר המקום לתמיכה והעצמה"), במסגרת התוכנית מקבלים המשתתפים כלים להתמודדות פיזית ורגשית באמצעות: סדנאות העצמה, פסיכודרמה, דמיון מודרך, פלדנקרייז וצחוק וכן הרצאות על תזונה נכונה ופעילות גופנית מומלצת. תכנית שחר על מגוון מרכביה, מכוונת לבניית חוסן להתמודדות עם תופעות המשבר שמתרחשות בשלב ההחלמה. מחקרים פנימיים של "שחר" הצביעו על שיפור מצב הרוח הכללי אצל המשתתפים בתוכנית ודיווחים על חזרה לחיים בריאים ולתפקוד מלא.

מה מעניק הכיסוי של כללית מושלם למחלימים מסרטן?

ההגעה לשחר מבטיחה שילוב של חופש, נופש, התנתקות מהשגרה וחוויה ייחודית של תכנית מושקעת שהוקמה במיוחד למחלים. התכנית כוללת שבוע ימים, מתוכם 6 ימים ברצף במלון בוטיק בירושלים, בתנאי פנסיון מלאים עם שלל סדנאות, הרצאות וטיולים. עלות התוכנית מסובסדת ע"י כללית מושלם למבוטחיה . ההשתתפות העצמית של המבוטח עומדת על 1,365 ₪ ומותנית בקבלת הפניה מהאונקולוג.

למידע נוסף אודות כיסוי כללית מושלם ל"תכנית שחר">>>